Czym jest tekstura mebla?

W dzisiejszych czasach każdy może zakupić meble, które będą spełniać wszystkie jego wymagania. Wiele zakładów specjalizujących się w produkcji na indywidualne zamówienie oferuje nawet kilkadziesiąt kolorów, czy też tekstur.

Projekt wykonywany jest na zlecenie klienta, dzięki czemu będzie on spełniał wszystkie jego potrzeby. O ile wybór koloru jest dla wszystkich zrozumiały, to nie każdy ma świadomość, czym jest tekstura mebla.

Dowolny design

Tekstury mebli pozwalają stworzyć taką powierzchnię, która będzie nie tylko praktyczna, ale przede wszystkim efektowna. Zwykle znajdują się one na frontach meblowych, a także blatach. Urozmaicają projekt i pozwalają dopasować go do istniejącego już wnętrza.

Zgodnie z definicją tekstura to charakterystyczna cecha danej powierzchni, którą można rozpoznać nie tylko za pomocą wzroku, ale również dotyku. Warto podkreślić, że wzory na powierzchni mebli nie mogą mieć charakteru przypadkowego. O teksturze można mówić tylko wtedy, kiedy wzory są powtarzalne oraz zbliżone do siebie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć różne tekstury. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Niemal każdy z nas spotkał się z teksturą meblową. Meble pomimo tego, że mają różne kolory to mają tę samą teksturę. Chodzi tutaj o efekt wizualny – pomimo tego, że mebel nie jest wykonany z np. wiązu amerykańskiego, to tekstura mi imitować właśnie ten materiał.

Proces powstawania tekstury jest bardzo prosty. Najtańszym i najczęściej spotykanym wykończeniem mebli jest fornir. Może on przybierać wygląd kilkudziesięciu zróżnicowanych wzorów. W procesie produkcyjnym powstają cieniutkie płaty drewna, które posiadają określoną ilość oraz jakość słojów. Jest to rodzaj okleiny, która umieszczana jest np. na meblach z płyty.

Takie innowacyjne rozwiązanie daje wiele możliwości. Ponadto dzięki teksturze można niskim kosztem diametralnie odmienić wnętrze.

Nie tylko drewno

Tekstury mebli to nie tylko powierzchnie imitujące słoje drewna. Można spotkać się z wzorami idealnie gładkimi, które znajdują się zwykle na nowoczesnych i dizajnerskich meblach. Mowa tutaj m.in. o powierzchniach, które często spotykane są na meblach biurowych.

Drewniany stolik nocny

Taka tekstura może być matowa, półmatowa, czy też z połyskiem. Warto zwrócić uwagę, że zwykle nie są to blaty, czy też fronty gładkie jak tafla wody. Często spotyka się tekstury perliste, czyli takie przypominające nieco skórkę pomarańczy. Można spotkać się nawet z powierzchniami, które wyglądają, jakby podczas produkcji zostały posypane drobinkami brokatu.

Dostępne są również tekstury meblowe, które nie są, ani imitacją konkretnego drewna, ani nie są do końca gładkie. Wyróżniają się np. drobnymi porami, które owszem przypominają drewno, ale takiej powierzchni nie można zidentyfikować tak, jak np. tekstur dębowych, sosnowych, czy też brzozowych.

Podobnie jest w przypadku blatów kuchennych, czy też łazienkowych, które imitują kamień, ale nie są z nich wykonane. Wśród tekstur blatów można znaleźć m.in. grafit, stal, czy też marmur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *